BIOFER – Pre spokojné zvieracie brušká

10 základných omylov. Vedeli ste, že…

1. „To sú blchy psie, tie človeka nejdú“

Túto vetičku pozná veľa ľudí z legendárneho filmu pána Svěráka – Na samote pri lese. Opak je však pravdou, blcha psia na človeka  prechádza veľmi ľahko, avšak v poslednej dobe úplne dominujú blchy mačacie a tak sa s nimi bežne stretávame aj u psov. Oba dva druhy teda môžu parazitovať aj na človeku, rozdiel medzi nimi je možné potom rozpoznať iba pod mikroskopom.

2. Viete, že ak dávate svojmu psíkovi hroznové víno či hrozienka môžete mu veľmi ublížiť?

Konzumácia hroznového vína môže u psa spôsobiť vážny metabolický problém v podobe akútneho zlyhania obličiek s fatálnymi následkami. Preto odporúčame vyhnúť sa všetkým produktom, ktoré by mohli hroznové víno či jeho produkty obsahovať.

3. Viete, že antiparazitárne prostriedky pre psov nemôžete podávať mačkám?

Ide o antiparazitárny „kvapky za krk“ s účinnou látkou zo skupiny pyretroidov. Ak takéto zaobstaráte pre Vášho psíka a ostanú Vám neaplikujte je Vašej mačke. Výrobcovia to vždy uvádza na obale, ale bohužiaľ sa s takými prípadmi stretávame celkom často.

4. Viete, že pred čistením zubov by u Vášho psíka malo byť vykonané predoperačné vyšetrenie?

Najmä u starších psíkov by čistenie zubov malo predchádzať dôkladné klinické vyšetrenie, spojené s vyšetrením moču a s odberom krvi na hematologické a biochemické vyšetrenia. Výsledky týchto vyšetrení nás môžu upozorniť napríklad na nedostatočnú funkciu obličiek či iné interné problémy. Na základe týchto výsledkov sme potom schopní upraviť anestézii, predoperačné a pooperačnú starostlivosť a minimalizovať tak riziká so zákrokom spojené.

5. Viete, že nadmerné podávanie liekov proti bolesti môže Vášmu psíkovi uškodiť?

NSAID „lieky proti bolesti“ a ich nadmerné podávanie môže Vášmu psovi výrazne uškodiť. Najmä u starších psov s napríklad doteraz neodhalenú insuficienciou (nedostatočnosťou) obličiek môžu spôsobiť ich akútne zlyhanie a to aj po jednorazovom podaní. Lieky proti bolesti môžu tiež spôsobovať krvácanie do čriev a erózie na sliznicu žalúdka a čriev. V žiadnom prípade potom nesmieme psom podávať ľudské lieky proti bolesti ako napríklad ibuprofen, ktorý je pre nich toxický, rovnako tak toxický je paralen pre mačky.

6. Viete ako sa prejavuje chronické zlyhanie obličiek u psov?

Ak Váš psík najmä v staršom veku (nie je pravidlom) začne strácať chuť do jedla, začne chudnúť, zhoršuje sa mu kvalita srsti, zvýši sa príjem tekutín a frekvencia močenia môže sa jednať o chronické ochorenie obličiek. V prípade takýchto príznakov odporúčame čo najskôr navštíviť veterinárneho lekára a vykonať dôkladné klinické vyšetrenie, vyšetrenie moču vrátane močového sedimentu a odber krvi na hematologické a biochemické vyšetrenia.

7. Viete, že môžete Vášmu miláčikovi ublížiť pokiaľ mu nárazovo podávate stravu na ktorú nie je zvyknutý?

Náhla zmena v jedálničku Vášho psa sa pre neho môže stať veľkým dietetickým problémom v podobe gastrointestinálnych ťažkostí prejavujúcich sa vracaním a hnačkou. Vo vážnejších prípadoch môže dôjsť k zápalu pankreasu (pankreatitída), čo vyžaduje intenzívnu veterinárnu starostlivosť. Preto teda odporúčame vyhnúť sa náhlym zmenám v jedálničku Vašich miláčikov (zvyšky z grilovania, tučné presolené salámy a ďalšie podobné potraviny).

8. Viete ako sa zachovať ak Vášho psíka bodne včela, osa alebo sršeň?

Ak Vášho psíka bodne niektorý z vyššie spomenutých druhov hmyzu, nemusí sa stať vôbec nič, Váš psík jednoducho nemá alergickú reakciu na jed a všetko sa prejde jednoduchým zakňučaním. V prípadoch, keď sa alergická reakcia prejaví môže byť prezentovaná napríklad žihľavkou, opuchom hlavy a viečok či zrýchleným dychom. Vo väčšine prípadov sa kterýma sa stretávame alergická reakcia samovoľne relatívne rýchlo odznie (do hodiny). Ak sa však príznaky veľmi rýchlo stupňujú, alebo pretrvávajú dlhší čas (hodiny) je potrebné navštíviť veterinárneho lekára, ktorý aplikáciou liekov utlmí alergickú reakciu imunitného systému na jed.

9. Viete ako sa u psov prejavuje psincový kašeľ?

S týmto ochorením sa stretávame veľmi často a rovnako tak veľmi často je majiteľom psa popisované slovami „môj pes niečo prehltol a zaseklo sa mu to v krku“. Psincový kašeľ sa prejavuje suchým drsným kašľom, ktorý sa zvýrazňuje pri záťaži či pri stlačení dýchacej trubice rukou. Jedná sa o veľmi infekčné ochorenie, ktoré sa medzi psami veľmi ľahko šíri. Terapia spočíva v pokojovom režime, aplikáciu acetylcysteínu a prípadne nesteroidných antiflogistík. Príznaky ochorenia väčšinou do jedného týždňa alebo do desiatich dní odznie.

10. Viete, že najmä starším sukám po hárania je potrebné venovať viac pozornosti?

U súk sa v priebehu hárania pod vplyvom hormónov znižuje imunita v oblasti pohlavných ciest (príprava na príjem spermií). Zníženie lokálne imunity spoločne s otvoreným maternicovým krčkom môže predstavovať riziko v podobe prieniku baktérií do maternice. Najmä u starších súk so všeobecne zníženou odozvou imunitného systému môže táto kombinácia viesť k zápalu maternice (pyometra). Zápal maternice môže mať mnoho prejavov, najčastejšie je však prezentovaný zvýšeným príjmom tekutín, zvýšenou frekvenciou močenia, výtokom, nechutenstvom a s postupujúcim zápalom aj horúčkou, slabosťou panvových končatín a celkovú apatiou. Tieto príznaky sa môžu prejavovať už ihneď po hárania, najčastejšie však do jedného mesiaca po jeho ukončení. Ak takéto príznaky u Vašej fenky zaznamenáte, neváhajte a ihneď navštívte veterinára na stanovenie diagnózy.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

0

Your Cart